MariaDB је софтвер отвореног кода намењен за управљање базама података. MariaDB долази као подразумевани пакет за CentOS 7 и налази се у званичном репозиторијуму софтвера овог оперативног система. Инсталација овог пакета на CentOS 7 обавља се из конзоле када се повежете са сервером преко SSH везе.
MariaDB је прерађевина MySQL-а који је у CentOS 6 верзији био доступан, али је у верзији 7 замењен. Развој MariaDB пакета обављају исти програмери који су развили и MySQL. Користи чак и исте команде за управљање као и MySQL, а у овом упутству можете видети како да га инсталирате:
Инсталација MariaDB на CentOS 7 оперативном систему
Инсталација је једноставна и ради се из конзоле која је повезана са сервером преко SSH везе (упутство за повезивање преко SSH). Након што се повежете са сервером куцајте:
——
yum install mariadb-server
——
Ево како то изгледа у конзоли, када буде затражено биће потребно да потврдите инсталацију притискањем тастера Y на тастатури:
И инсталација је завршена, док у конзоли можете пратити комплетан процес. Сада треба покренути и mariadb daemon, па укуцајте следеће:
——
systemctl start mariadb
——
Проверите да ли је daemon заиста покренут:
——
systemctl status mariadb
——
Ако се испише “active (running)” то значи да је daemon покренут:
Да би се MariaDB покретала заједно са стартовањем система (нпр. када рестартујете сервер па треба да се подигне аутоматски када систем поново стартује), укуцајте следеће:
——
systemctl enable mariadb
——
При томе ћете добити следећи испис:
——
[root@server-oblak ~]# systemctl enable mariadb Created symlink from /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/mariadb.service to /usr/lib/systemd/system/mariadb.service.
——
Осигурајте MariaDB
Подразумеване опције нису баш сигурне, па се треба обезбедити. MariaDB носи са собом одређене сигурносне процедуре па их треба искористити за постизање боље безбедности. Укуцајте следеће у конзоли која је повезана са сервером:
——
mysql_secure_installation
——
Најпре ћете бити упитани за лозинку:
——
Enter current password for root (enter for none):
——
С обзиром да је немате још увек, притисните Ентер. Видећете одмах затим следеће:
——
OK, successfully used password, moving on... Setting the root password ensures that nobody can log into the MariaDB root user without the proper authorisation. Set root password? [Y/n]
——
Потврдите са Y да бисте унели нову лозинку, као што је затражено. Направите комплексну лозинку, користите велика и мала слова, бројеве и специјалне симболе.
Добићете још неколико питања на која можете одговорити са Y/N. Уколико притиснете Ентер одабраће се подразумевано подешавање. Ево питања:
——
Remove anonymous users? [Y/n] y ... Success! Normally, root should only be allowed to connect from 'localhost'. This ensures that someone cannot guess at the root password from the network. Disallow root login remotely? [Y/n] y ... Success! By default, MariaDB comes with a database named 'test' that anyone can access. This is also intended only for testing, and should be removed before moving into a production environment. Remove test database and access to it? [Y/n] y - Dropping test database... ... Success! - Removing privileges on test database... ... Success!
——
На крају обавезно идите на Y јер треба освежити привилегије:
——
Reloading the privilege tables will ensure that all changes made so far will take effect immediately. Reload privilege tables now? [Y/n]
——
Ако је све у реду, ово добијате на крају:
——
Cleaning up... All done! If you've completed all of the above steps, your MariaDB installation should now be secure. Thanks for using MariaDB!
——
Тестирање MariaDB инсталације
Ако је MariaDB исправно инсталирана, онда ће приказати и информације о верзији ако се улогујемо као root корисник:
——
mysqladmin -u root -p version
——
Ако се успешно прикажу све информације, онда је и све у реду:
Овим је завршена и осигурана инсталација MariaDB пакета на CentOS 7 серверу.
MariaDB, MySQL, CentOS 7
Уколико је потребно да уместо MariaDB пакета инсталирате и користите MySQL прочитајте упутство за инсталацију MySQL-а на CentOS 7 серверу. Имајте у виду да овакав начин инсталације на чистом оперативном систему захтева мало више знања и искуства са управљањем сервера, ажурирање пакета и праћење рада сервера.
Уколико вам овај начин управљања сервером изгледа компликовано, препоручујемо да ангажујете системског администратора који ће то радити за вас или испланирајте коришћење WHM/cPanel контролне табле за управљање сервером.
0 Comments