MariaDB je softver otvorenog koda namenjen za upravljanje bazama podataka. MariaDB dolazi kao podrazumevani paket za CentOS 7 i nalazi se u zvaničnom repozitorijumu softvera ovog operativnog sistema. Instalacija ovog paketa na CentOS 7 obavlja se iz konzole kada se povežete sa serverom preko SSH veze.
MariaDB je prerađevina MySQL-a koji je u CentOS 6 verziji bio dostupan, ali je u verziji 7 zamenjen. Razvoj MariaDB paketa obavljaju isti programeri koji su razvili i MySQL. Koristi čak i iste komande za upravljanje kao i MySQL, a u ovom uputstvu možete videti kako da ga instalirate:
Instalacija MariaDB na CentOS 7 operativnom sistemu
Instalacija je jednostavna i radi se iz konzole koja je povezana sa serverom preko SSH veze (uputstvo za povezivanje preko SSH). Nakon što se povežete sa serverom kucajte:
——
yum install mariadb-server
——
Evo kako to izgleda u konzoli, kada bude zatraženo biće potrebno da potvrdite instalaciju pritiskanjem tastera Y na tastaturi:
I instalacija je završena, dok u konzoli možete pratiti kompletan proces. Sada treba pokrenuti i mariadb daemon, pa ukucajte sledeće:
——
systemctl start mariadb
——
Proverite da li je daemon zaista pokrenut:
——
systemctl status mariadb
——
Ako se ispiše “active (running)” to znači da je daemon pokrenut:
Da bi se MariaDB pokretala zajedno sa startovanjem sistema (npr. kada restartujete server pa treba da se podigne automatski kada sistem ponovo startuje), ukucajte sledeće:
——
systemctl enable mariadb
——
Pri tome ćete dobiti sledeći ispis:
——
[root@server-oblak ~]# systemctl enable mariadb Created symlink from /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/mariadb.service to /usr/lib/systemd/system/mariadb.service.
——
Osigurajte MariaDB
Podrazumevane opcije nisu baš sigurne, pa se treba obezbediti. MariaDB nosi sa sobom određene sigurnosne procedure pa ih treba iskoristiti za postizanje bolje bezbednosti. Ukucajte sledeće u konzoli koja je povezana sa serverom:
——
mysql_secure_installation
——
Najpre ćete biti upitani za lozinku:
——
Enter current password for root (enter for none):
——
S obzirom da je nemate još uvek, pritisnite Enter. Videćete odmah zatim sledeće:
——
OK, successfully used password, moving on... Setting the root password ensures that nobody can log into the MariaDB root user without the proper authorisation. Set root password? [Y/n]
——
Potvrdite sa Y da biste uneli novu lozinku, kao što je zatraženo. Napravite kompleksnu lozinku, koristite velika i mala slova, brojeve i specijalne simbole.
Dobićete još nekoliko pitanja na koja možete odgovoriti sa Y/N. Ukoliko pritisnete Enter odabraće se podrazumevano podešavanje. Evo pitanja:
——
Remove anonymous users? [Y/n] y ... Success! Normally, root should only be allowed to connect from 'localhost'. This ensures that someone cannot guess at the root password from the network. Disallow root login remotely? [Y/n] y ... Success! By default, MariaDB comes with a database named 'test' that anyone can access. This is also intended only for testing, and should be removed before moving into a production environment. Remove test database and access to it? [Y/n] y - Dropping test database... ... Success! - Removing privileges on test database... ... Success!
——
Na kraju obavezno idite na Y jer treba osvežiti privilegije:
——
Reloading the privilege tables will ensure that all changes made so far will take effect immediately. Reload privilege tables now? [Y/n]
——
Ako je sve u redu, ovo dobijate na kraju:
——
Cleaning up... All done! If you've completed all of the above steps, your MariaDB installation should now be secure. Thanks for using MariaDB!
——
Testiranje MariaDB instalacije
Ako je MariaDB ispravno instalirana, onda će prikazati i informacije o verziji ako se ulogujemo kao root korisnik:
——
mysqladmin -u root -p version
——
Ako se uspešno prikažu sve informacije, onda je i sve u redu:
Ovim je završena i osigurana instalacija MariaDB paketa na CentOS 7 serveru.
MariaDB, MySQL, CentOS 7
Ukoliko je potrebno da umesto MariaDB paketa instalirate i koristite MySQL pročitajte uputstvo za instalaciju MySQL-a na CentOS 7 serveru. Imajte u vidu da ovakav način instalacije na čistom operativnom sistemu zahteva malo više znanja i iskustva sa upravljanjem servera, ažuriranjem paketa i praćenjem rada servera.
Ukoliko vam ovaj način upravljanja serverom izgleda komplikovano, preporučujemo da angažujete sistemskog administratora koji će to raditi za vas ili isplanirajte korišćenje WHM/cPanel kontrolne table za upravljanje serverom.
Odličan članak. Imam međutim jedno pitanjce. Naime, uz instal8ran Centos 7 došla je i MariaDB 5.5.65 verzija a ja želim imati noviju MariaDB 10. Da li se radi upgrade sa jedne na drugu verziju ili se briše prethodna i instalira nova ? Hvala
Hvala Sale 🙂
Vidimo ovde jedan članak koji ti može pomoći https://www.liquidweb.com/kb/how-to-upgrade-mariadb-5-5-to-mariadb-10-0-on-centos-7/