Ukoliko imate CentOS 7 server, WordPress možete lako instalirati i iz komandne linije bez dodatnih hosting kontrolnih panela. Ovo je uputstvo za podešavanje CentOS 7 operativnog sistema kako bi WordPress mogao da radi na njemu. Evo šta je ovde zapisano, i šta možete uraditi koristeći ovo uputstvo:
Korak 1 – Instalacija Apache Web servera na CentOS 7
Korak 2 – Instalacija MySQL-a na CentOS 7, kreiranje baze i korisnika za WordPress
Korak 3 – Instalacija PHP-a na CentOS 7
Korak 4 – Instalacija PHP modula na CentOS 7
Korak 5 – Testiranje PHP-a koristeći info.php fajl
Korak 6 – WordPress instalacija na CentOS 7 serveru
Korak 7 – Wordpress podešavanja na CentOS 7 serveru
Napomena: Ovo uputstvo namenjeno je početnicima i prosto odgovara na pitanje Kako da instaliram WordPress na CentOS 7 serveru. Uputstvo ne sadrži korake za podizanje bolje sigurnosti na CentOS 7 serveru.
Korak 1 – Instalacija Apache Web servera na CentOS 7
Apache veb-server je trenutno najpopularniji veb-server na svetu. To ga čini i odličnih rešenjem zbog zajednice koju okuplja i podrške koja dolazi na taj način. Da bi vaš WordPress radio, potrebno je instalirati i ovaj paket. Povežite se sa serverom koristeći konzolu i SSH povezivanje (ovde je uputstvo za povezivanje).
Ukucajte sledeće za instalaciju veb-servera:
yum install httpd
Pokrenite veb-server:
systemctl start httpd.service
Proverite da li radi veb-server tako što ćete ukucati IP adresu servera u vaš internet pregledač. Ukoliko vidite sledeću stranicu, znači da radi:
Na kraju, podesite sa se veb-server pokreće zajedno sa startovanjem servera. Ukucajte u konzoli sledeće:
systemctl enable httpd.service
Korak 2 – Instalacija MySQL-a na CentOS 7, kreiranje baze i korisnika za WordPress
Da bismo upravljali MySQL-om, potrebno je da instaliramo paket mysql-server. Ovo je moguće na CentOS 6 operativnom sistemu, ali ne i na CentOS 7. Ukoliko ukucate komandu za instalaciju mysql-server paketa, dobićete sledeće:
[root@server ~]# yum install mysql-server base | 3.6 kB 00:00:00 extras | 3.4 kB 00:00:00 updates | 3.4 kB 00:00:00 (1/4): base/7/x86_64/group_gz | 156 kB 00:00:00 (2/4): extras/7/x86_64/primary_db | 145 kB 00:00:00 (3/4): updates/7/x86_64/primary_db | 5.2 MB 00:00:01 (4/4): base/7/x86_64/primary_db | 5.7 MB 00:00:01 No package mysql-server available. Error: Nothing to do [root@server ~]#
Zbog toga, umesto mysql-server paketa, instaliraćemo mariadb-server paket koristeći yum instaler paketa:
yum install mariadb-server mariadb
U konzoli to izgleda ovako:
Ukoliko među ovim redovima primetite i sledeći:
Downloading packages: Delta RPMs disabled because /usr/bin/applydeltarpm not installed.
ne morate preduzimati korake da instalirate paket koji se tu navodi. U pitanju je paket koji je koristan ukoliko imate sporu internet konekciju. deltarpm paket radi tako što upoređuje već postojeće pakete u sistemu i preuzima samo razliku koja je potrebna za ažuriranje – kako bi uštedeo na vremenu kod sporih konekcija na računarima.
Nakon instalacije paketa potrebno je i pokrenuti mariadb uz pomoć sledeće komande:
systemctl start mariadb
Sada kada MySQL baza podataka radi, možemo i da postignemo malo bolju sigunost od one podrazumevane. U konzoli je potrebno ukucati sledeće:
mysql_secure_installation
Kada ukucate navedeni red u konzolu, zatražiće vam postojeću lozinku za MySQL, s obzirom da je tek instaliran, nemate lozinku pa je dovoljno da stisnete Enter na tastaturi. Dobiće još nekoliko y/n pitanja, pa nećete pogrešiti ukoliko na svako pitanje stisnete Enter (odabira podrazumevanu postavku).
Evo i kako to izgleda u konzoli:
Postavite sada da se mariadb pokreće sa sistemom:
systemctl enable mariadb.service
Ulogujete se na MySQL sa najvećim privilegijama:
mysql -u root -p
Unesite lozinku koju ste definisali ranije (lozinka za MySQL) i napravite novu bazu podataka tako što ćete ukucati sledeće:
CREATE DATABASE wordpressdb1;
wordpressdb1 je ime nove baze koja će biti napravljena.
Mala napomena: Sve komande u MySQL-u treba da se završe sa ; pa imajte to u vidu ukoliko nešto ne bude radilo kako treba pri pokušaju da napravite novu bazu ili korisnika.
Sada treba napraviti i novog korisnika za bazu podataka i definisati lozinku preko koje će taj korisnik pristupati bazi:
CREATE USER wpkorisnik@localhost IDENTIFIED BY 'LoZiNkA';
wpkorisnik je ime novog korisnika, dok je LoZiNkA nova lozinka koju će taj korisnik koristiti.
Da bi novi korisnik pristupao i novoj bazi (sve smo već napravili) sada ih treba i povezati dodajući privilegije:
GRANT ALL PRIVILEGES ON wordpressdb1.* TO wpkorisnik@localhost IDENTIFIED BY 'LoZiNkA';
Sada je potrebno i ažurirati privilegije da bi novi korisnik mogao da pristupa i koristi bazu podataka:
FLUSH PRIVILEGES;
Na kraju, izađite iz MySQL-a kucajući sledeće:
exit
Korak 3 – Instalacija PHP-a na CentOS 7
Za instalaciju PHP-a na CentOS 7 ukucajte sledeće:
yum install php php-mysql
Restartujte Apache veb-server:
systemctl restart httpd.service
Korak 4 – Instalacija PHP modula na CentOS 7
Instalirajte PHP module:
yum install php-gd php-pdo php-pear php-pecl php-xml php-gd php-zlib
U komandnoj liniji iznad možete videti primere modula, najbolje je da istražite šta vam je potrebno za vaš WordPress sajt i instalirate potrebne module. Da vidite sve dostupne php module i biblioteke ukucajte:
yum search php-
Da dobijete više informacija o određenom modulu ukucajte sledeće (ime_paketa zamenite odgovorajućim imenom paketa, na primer php-pdo):
yum info ime_paketa
Korak 5 – Testiranje PHP-a preko info.php fajla
Sada ćemo testirati server i proveriti da li je PHP uredno postavljen. Napravićemo jedan običan php fajl sa osnovnim skriptom koji će pozvati određenu stranicu. Taj fajl ćemo postaviti u “web root” koji je za CentOS 7 na sledećoj lokaciji: /var/www/html/ pa idemo odmah na kreiranje potrebnog fajla za testiranje:
vi /var/www/html/info.php
Otvoriće se prazan fajl pa ubacite sledeći PHP kod u ovaj fajl:
<?php phpinfo(); ?>
Mala napomena: Da sačuvate izmene u Vi tekst editoru, stisnite taster Esc, zatim : (dve tačke), zatim w nakon toga i q
Posetite sledeću adresu da biste videli da fajl koji ste postavili poziva ispravnu stranicu (stranica će ispisati sva PHP podešavanja):
http://ip-adresa-vaseg-servera/info.php
Ukoliko vidite stranicu koja počinje kao na slici ispod, onda je sve u redu:
Kada sve pregledate i istražite, možete obrisati ovaj fajl kucajući sledeće:
rm /var/www/html/info.php
Korak 6 – WordPress instalacija na CentOS 7 serveru
Preuzećemo WordPress instalacioni paket iz zvaničnog repozitorijuma i raspakovati. Najpre se ulogujte na server preko konzole i SSH povezivanja, zatim se postavite u radni direktorijum:
cd ~
Preuzmite WordPress koristeći wget:
wget http://wordpress.org/latest.tar.gz
Raspakujte preuzetu arhivu:
tar xzvf latest.tar.gz
Ovako to izgleda u konzoli:
Ako pogledate šta se nalazi u vašem radnom direktorijumu videćete da u sada imate jednu tar.gz arhivu i folder pod nazivom wordpress:
[root@server ~]# ll total 8608 -rw-r--r-- 1 root root 8807744 Jan 16 23:39 latest.tar.gz drwxr-xr-x 5 nobody 65534 4096 Jan 16 23:39 wordpress
Prebacite sada sve WordPress fajlove na lokaciju odakle će veb-server (Apache) moći da ih servira ispravno. Prebacivanje možete obaviti koristeći rsync kako bi dozvole nad fajlovima ostale sačuvane:
rsync -avP ~/wordpress/ /var/www/html/
Dodajte direktorijum gde će WordPress čuvati sve uploadovane fajlove:
mkdir /var/www/html/wp-content/uploads
Postavite sada i ispravne dozvole na folderima tako da veb-server može ispravno da pristupa, čuva i otprema fajlove:
chown -R apache:apache /var/www/html/*
Ovim je završena instalacija, ali ne i podešavanje WordPress-a na CentOS 7 serveru.
Korak 7 – WordPress podešavanja na CentOS 7 serveru
Prebacite se na direktorijum gde se nalazi WordPress-ova instalacija:
cd /var/www/html
Glavna podešavanja za WordPress nalaze se u fajlu wp-config.php, međutim ovaj fajl još uvek ne postoji. Napravićemo ga od fajla koji se već nalazi kao primer i zove se wp-config-sample.php:
cp wp-config-sample.php wp-config.php
Otvorite taj novi fajl u Nano uređivaču teksta (ukoliko ovaj uređivač teksta nije prisutan instalirajte ga sa yum install nano ):
nano wp-config.php
Potrebno je da izmenimo samo tri reda, i to ime baze podataka, korisnika baze i lozinku za korisnika baze (sve smo već napravili ranije):
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define('DB_NAME', 'database_name_here'); /** MySQL database username */ define('DB_USER', 'username_here'); /** MySQL database password */ define('DB_PASSWORD', 'password_here');
Kroz Nano se krećete strelicama na tastaturi. Unesite podatke i sačuvajte unešeno kombinacijom tastera Ctrl+O a zatim izađite kombinacijom tastera Ctrl+X. Iz našeg primera sa podacima baze i korisnika koje smo ranije kreirali to izgleda ovako:
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define('DB_NAME', 'wordpressdb1'); /** MySQL database username */ define('DB_USER', 'wpkorisnik'); /** MySQL database password */ define('DB_PASSWORD', 'LoZiNkA');
Da testirate da li je sve ispravno posetite IP adresu vašeg servera. Ukoliko vidite ovakvu stranicu, sve ste dobro uradili:
Svaki sledeći korak je klasična instalacija WordPress-а gde unosite podatke administratora (username, password, email adresu):
Na kraju, WordPress sajt će proraditi na vašoj IP adresi, odnosno na domenu koji za A record ima IP adresu vašeg servera.
Drugi načini za instalaciju WordPress-a na serveru
Ukoliko vam ovakav način deluje suviše komplikovano i uzima previše vremena, brže i mnogo jednostavnije rešenje je da koristite WHM/cPanel na svom serveru. Uz ovakav hosting kontrolni panel lakše biste krerali bazu podataka, uključili potrebne PHP module, uradili upload fajlova i to bez korišćenja konzole. Možete uraditi čak i instalaciju WordPress-a na “jedan klik”.
Kod svake hosting kompanije lako možete uz server zakupiti i cPanel licencu, dok kod nas dobijate i besplatnu instalaciju i podešavanje cPanela uz svaku zakupljenu cPanel licencu. Ukoliko imate neko dodatno pitanje ili naiđete na poteškoću, slobodno nas kontaktirajte.
0 коментара