Уколико имате CentOS 7 сервер, Вордпрес можете лако инсталирати и из командне линије без додатних хостинг контролних панела. Ово је упутство за подешавање CentOS 7 оперативног система како би Вордпрес могао да ради на њему. Ево шта је овде записано, и шта можете урадити користећи ово упутство:
Корак 1 – Инсталација Apache веб сервера на CentOS 7
Корак 2 – Инсталација MySQL-а на CentOS 7, креирање базе и корисника за Вордпрес
Корак 3 – Инсталација PHP-а на CentOS 7
Корак 4 – Инсталација PHP модула на CentOS 7
Корак 5 – Тестирање PHP-а користећи info.php фајл
Корак 6 – Вордпрес инсталација на CentOS 7 серверу
Корак 7 – Вордпрес подешавања на CentOS 7 серверу
Напомена: Ово упутство намењено је почетницима и просто одговара на питање Како да инсталирам Вордпрес на CentOS 7 серверу. Упутство не садржи кораке за подизање боље сигурности на CentOS 7 серверу.
Корак 1 – Инсталација Apache веб сервера на CentOS 7
Apache веб-сервер је тренутно најпопуларнији веб-сервер на свету. То га чини и одличних решењем због заједнице коју окупља и подршке која долази на тај начин. Да би ваш Вордпрес радио, потребно је инсталирати и овај пакет. Повежите се са сервером користећи конзолу и SSH повезивање (овде је упутство за повезивање).
Укуцајте следеће за инсталацију веб-сервера:
yum install httpd
Покрените веб-сервер:
systemctl start httpd.service
Проверите да ли ради веб-сервер тако што ћете укуцати IP адресу сервера у ваш интернет прегледач. Уколико видите следећу страницу, значи да ради:
На крају, подесите да се веб-сервер покреће заједно са стартовањем сервера. Укуцајте у конзоли следеће:
systemctl enable httpd.service
Корак 2 – Инсталација MySQL-а на CentOS 7, креирање базе и корисника за Вордпрес
Да бисмо управљали MySQL-ом, потребно је да инсталирамо пакет mysql-server. Ово је могуће на CentOS 6 оперативном систему, али не и на CentOS 7. Уколико укуцате команду за инсталацију mysql-server пакета, добићете следеће:
[root@server ~]# yum install mysql-server base | 3.6 kB 00:00:00 extras | 3.4 kB 00:00:00 updates | 3.4 kB 00:00:00 (1/4): base/7/x86_64/group_gz | 156 kB 00:00:00 (2/4): extras/7/x86_64/primary_db | 145 kB 00:00:00 (3/4): updates/7/x86_64/primary_db | 5.2 MB 00:00:01 (4/4): base/7/x86_64/primary_db | 5.7 MB 00:00:01 No package mysql-server available. Error: Nothing to do [root@server ~]#
Због тога, уместо mysql-server пакета, инсталираћемо mariadb-server пакет користећи yum инсталер пакета:
yum install mariadb-server mariadb
У конзоли то изгледа овако:
Уколико међу овим редовима приметите и следећи:
Downloading packages: Delta RPMs disabled because /usr/bin/applydeltarpm not installed.
не морате предузимати кораке да инсталирате пакет који се ту наводи. У питању је пакет који је користан уколико имате спору интернет конекцију. deltarpm пакет ради тако што упоређује већ постојеће пакете у систему и преузима само разлику која је потребна за ажурирање – како би уштедео на времену код спорих конекција на рачунарима.
Након инсталације пакета потребно је и покренути mariadb уз помоћ следеће команде:
systemctl start mariadb
Сада када MySQL база података ради, можемо и да постигнемо мало бољу сигуност од оне подразумеване. У конзоли је потребно укуцати следеће:
mysql_secure_installation
Када укуцате наведени ред у конзолу, затражиће вам постојећу лозинку за MySQL, с обзиром да је тек инсталиран, немате лозинку па је довољно да стиснете Ентер на тастатури. Добиће још неколико y/n питања, па нећете погрешити уколико на свако питање стиснете Ентер (одабира подразумевану поставку).
Ево и како то изгледа у конзоли:
Поставите сада да се mariadb покреће са системом:
systemctl enable mariadb.service
Улогујете се на MySQL са највећим привилегијама:
mysql -u root -p
Унесите лозинку коју сте дефинисали раније (лозинка за MySQL) и направите нову базу података тако што ћете укуцати следеће:
CREATE DATABASE wordpressdb1;
wordpressdb1 је име нове базе која ће бити направљена.
Мала напомена: Све команде у MySQL-у треба да се заврше са ; па имајте то у виду уколико нешто не буде радило како треба при покушају да направите нову базу или корисника.
Сада треба направити и новог корисника за базу података и дефинисати лозинку преко које ће тај корисник приступати бази:
CREATE USER wpkorisnik@localhost IDENTIFIED BY 'LoZiNkA';
wpkorisnik је име новог корисника, док је LoZiNkA нова лозинка коју ће тај корисник користити.
Да би нови корисник приступао и новој бази (све смо већ направили) сада их треба и повезати додајући привилегије:
GRANT ALL PRIVILEGES ON wordpressdb1.* TO wpkorisnik@localhost IDENTIFIED BY 'LoZiNkA';
Сада је потребно и ажурирати привилегије да би нови корисник могао да приступа и користи базу података:
FLUSH PRIVILEGES;
На крају, изађите из MySQL-а куцајући следеће:
exit
Корак 3 – Инсталација PHP-а на CentOS 7
За инсталацију PHP-а на CentOS 7 укуцајте следеће:
yum install php php-mysql
Рестартујте Apache веб-сервер:
systemctl restart httpd.service
Корак 4 – Инсталација PHP модула на CentOS 7
Инсталирајте PHP модуле:
yum install php-gd php-pdo php-pear php-pecl php-xml php-gd php-zlib
У командној линији изнад можете видети примере модула, најбоље је да истражите шта вам је потребно за ваш Вордпрес сајт и инсталирате потребне модуле. Да видите све доступне php модуле и библиотеке укуцајте:
yum search php-
Да добијете више информација о одређеном модулу укуцајте следеће (име_пакета замените одговорајућим именом пакета, на пример php-pdo):
yum info ime_paketa
Корак 5 – Тестирање PHP-а преко info.php фајла
Сада ћемо тестирати сервер и проверити да ли је PHP уредно постављен. Направићемо један обичан php фајл са основним скриптом који ће позвати одређену страницу. Тај фајл ћемо поставити у “web root” који је за CentOS 7 на следећој локацији: /var/www/html/ па идемо одмах на креирање потребног фајла за тестирање:
vi /var/www/html/info.php
Отвориће се празан фајл па убаците следећи PHP код у овај фајл:
<?php phpinfo(); ?>
Мала напомена: Да сачувате измене у Vi текст едитору, стисните тастер Esc, затим : (две тачке), затим w након тога и q
Посетите следећу адресу да бисте видели да фајл који сте поставили позива исправну страницу (страница ће исписати сва PHP подешавања):
http://ip-adresa-vaseg-servera/info.php
Уколико видите страницу која почиње као на слици испод, онда је све у реду:
Када све прегледате и истражите, можете обрисати овај фајл куцајући следеће:
rm /var/www/html/info.php
Корак 6 – Вордпрес инсталација на CentOS 7 серверу
Преузећемо Вордпрес инсталациони пакет из званичног репозиторијума и распаковати. Најпре се улогујте на сервер преко конзоле и SSH повезивања, затим се поставите у радни директоријум:
cd ~
Преузмите Вордпрес користећи wget:
wget http://wordpress.org/latest.tar.gz
Распакујте преузету архиву:
tar xzvf latest.tar.gz
Овако то изгледа у конзоли:
Ако погледате шта се налази у вашем радном директоријуму видећете да у сада имате једну tar.gz архиву и фолдер под називом wordpress:
[root@server ~]# ll total 8608 -rw-r--r-- 1 root root 8807744 Jan 16 23:39 latest.tar.gz drwxr-xr-x 5 nobody 65534 4096 Jan 16 23:39 wordpress
Пребаците сада све Вордпрес фајлове на локацију одакле ће веб-сервер (Apache) моћи да их сервира исправно. Пребацивање можете обавити користећи rsync како би дозволе над фајловима остале сачуване:
rsync -avP ~/wordpress/ /var/www/html/
Додајте директоријум где ће Вордпрес чувати све постављене фајлове:
mkdir /var/www/html/wp-content/uploads
Поставите сада и исправне дозволе на фолдерима тако да веб-сервер може исправно да приступа, чува и отпрема фајлове:
chown -R apache:apache /var/www/html/*
Овим је завршена инсталација, али не и подешавање Вордпреса на CentOS 7 серверу.
Корак 7 – Вордпрес подешавања на CentOS 7 серверу
Пребаците се на директоријум где се налази Вордпресова инсталација:
cd /var/www/html
Главна подешавања за Вордпрес налазе се у фајлу wp-config.php, међутим овај фајл још увек не постоји. Направићемо га од фајла који се већ налази као пример и зове се wp-config-sample.php:
cp wp-config-sample.php wp-config.php
Отворите тај нови фајл у Нано уређивачу текста (уколико овај уређивач текста није присутан инсталирајте га са yum install nano):
nano wp-config.php
Потребно је да изменимо само три реда, и то име базе података, корисника базе и лозинку за корисника базе (све смо већ направили раније):
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define('DB_NAME', 'database_name_here'); /** MySQL database username */ define('DB_USER', 'username_here'); /** MySQL database password */ define('DB_PASSWORD', 'password_here');
Кроз Нано се крећете стрелицама на тастатури. Унесите податке и сачувајте унешено комбинацијом тастера Ctrl+O а затим изађите комбинацијом тастера Ctrl+X. Из нашег примера са подацима базе и корисника које смо раније креирали то изгледа овако:
// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** // /** The name of the database for WordPress */ define('DB_NAME', 'wordpressdb1'); /** MySQL database username */ define('DB_USER', 'wpkorisnik'); /** MySQL database password */ define('DB_PASSWORD', 'LoZiNkA');
Да тестирате да ли је све исправно посетите IP адресу вашег сервера. Уколико видите овакву страницу, све сте добро урадили:
Сваки следећи корак је класична инсталација Вордпреса где уносите податке администратора (username, password, е-мејл адресу):
На крају, Вордпрес сајт ће прорадити на вашој IP адреси, односно на домену који за А запис има IP адресу вашег сервера.
Други начини за инсталацију Вордпреса на серверу
Уколико вам овакав начин делује сувише компликовано и узима превише времена, брже и много једноставније решење је да користите WHM/cPanel на свом серверу. Уз овакав хостинг контролни панел лакше бисте крерали базу података, укључили потребне PHP модуле, урадили отпремање фајлова и то без коришћења конзоле. Можете урадити чак и инсталацију Вордпреса на “један клик”.
Код сваке хостинг компаније лако можете уз сервер закупити и cPanel лиценцу, док код нас добијате и бесплатну инсталацију и подешавање cPanela уз сваку закупљену cPanel лиценцу. Уколико имате неко додатно питање или наиђете на потешкоћу, слободно нас контактирајте.
0 Comments