Ово је упутство за инсталацију Joomla CMS-а. Између осталог, моћи ћете да прочитате и које су то основне радње неопходне за почетак веб презентације уз помоћ Joomla-е. Можда ће вам се почетак учинити тешким, али заправо није тако. Joomla се лако инсталира, лако подешава и има добру корисничку подршку и документацију која ће вам прискочити у помоћ.
Joomla, уз WordPress и Drupal, једна је од најзаступљенијих платформи за израду веб-сајтова. Као пројекат отвореног кода развија се од 2000. године. Време трајања овог пројекта, гаранција је његовог квалитета.
Joomla 3
Ако сте већ испробали, користили или одустали од неке раније верзије Joomla-е, можда је време да поново размотрите ово решење, јер у верзији 3 доноси велика унапређења вредна пажње. Ево и неколико детаља који се чине привлачним одмах на почетку:
- Joomla 3 је први CMS који је комплетно респонсиван (енгл. responsive), како за посетиоце тако и за администраторе у делу за уређивање.
- Усвојен је Bootstrap Framework што привлачи велику пажњу Front-End дизајнера, али и програмера који се баве израдом апликација.
- Сам процес инсталације сада је једноставнији и за свега неколико минута може се поставити комплетна основа за будућу веб презанцију.
Неопходно за инсталацију Joomla CMS-а
На самом почетку, да бисте инсталирали подлогу за свој сајт, треба да обезбедите хостинг простор и адресу новог сајта. Адриахост вам може помоћи, па у паузама између читања ових редова можете наручити све оно што вам је потребно.
- Хостинг пакет који вам највише одговара можете пронаћи овде: Хостинг пакети. Обратите пажњу на понуђене ресурсе у пакетима како бисте одбрали баш оно што вам је неопходно за почетак. Joomla захтева једну базу података (што можете добити уз Basic пакет), али ако планирате инсталацију додатног софтвера који захтева додатне базе података, погледајте одмах и веће пакете.
- Домен се не бира тако брзо као хостинг, па ако вам треба савет код одабира праве адресе за сајт прочитајте Како да паметно одаберете одличан домен. Проверу доступности имена, наручивање и регистрацију можете извршити овде: Регистрација домена.
Једном када добијете е-мејл потврде од Адриахоста, можете кренути са инсталацијом и даљим уређивањем.
Joomla – инсталација ручним путем
Разлика између инсталације било ког софтвера на серверу ручним путем или преко одређених скрипта (нпр Softaculous) је у томе што код ручне методе знате тачно шта сте урадили, на коју локацију сте сместили датотеке и добро је што на овај начин увек нешто ново научите.
Ово упутство биће подељено на битне кораке које треба предузети како би све прошло у најбољем реду. Идемо редом.
Корак 1. Преузимање најновије препоручене стабилне верзије софтвера
Joomla-у, као и било који други софтвер који инсталирате на свом хостинг простору, увек преузимајте са званичних и потврђених веб локација како бисте избегли проблеме.
Joomla, у својој најновијој верзији може се преузети овде: Joomla преузимање
Кликните на дугме предвиђено за преузимање пакета за инсталацију и тај пакет сачувајте на свом рачунару.
Запамтите где сте сачували преузети пакет, јер ће вам исти убрзо бити потребан.
Корак 2. Креирање нове базе података за Joomla инсталацију
Као што је напред поменуто, Joomla захтева једну базу података за основни рад и презентацију. Видео лекцију које ће вас потпуно увести у креирање нове базе података можете погледати одмах испод:
Комплетна припрема базе података састоји се од креирања нове базе, креирања новог корисника базе, повезивања корисника са базом и давања привилегија кориснику који ће користити базу. Поступак је објашњен у снимку изнад и нећете имати проблема ако пажљиво пратите.
Укратко, у апликацији MySQL Databases (у cPanel-у) направите нову базу тако што ћете уписати име нове базе(1) и кликнути на дугме Create Database (2).
Направите новог корисника уписивањем имена новог корисника (3), лозинке (4 и 5) и кликом на дугме Create a User (6).
Додајте корисника бази података:
Додајте кориснику неопходне привилегије за коришћење базе података:
Једном када је база, заједно са корисником, успешно направљена и повезана, запишите негде са стране ове три ставке:
- име базе података (тачно)
- име корисника базе података (тачно)
- лозинку који сте користили за креирање новог корисника базе података
Корак 3. Подизање Joomla инсталационог пакета на сервер и припрема за инсталацију
Пакет који је преузет у кораку 1. сада треба подићи на сервер који је закупљен и распаковати пакет на жељеној локацији. Најпре се улогујте на cPanel (Како да се улогујем на cPanel?) и у одељку апликација под називом Files потражите File Manager. Кликните на иконицу.
Отвориће се мали прозор у коме треба одабрати опцију Document Root for и из падајућег менија домен који је закупљен за Joomla сајт (7). Кликните на дугме Go.
Отвориће се File manager. Кликните на дугме Uploud (8) како бисте приступили поступку подизања инсталационог пакета на сервер.
Прозор који ће се затим отворити тражиће да одаберете пакет са вашег рачунара који треба бити отпремљен на сервер. Пронађите пакет који сте преузели у кораку 1. и одаберите га, а онда кликните на дугме Open.
На дну екрана можете да пратите напредак.
Једном када се подизање пакета заврши (зависи од интернет брзине) вратите се у File Manager. Видећете нови пакет Joomla_broj.verzije-Stable-Full_Package.zip.
Кликните десним кликом на пакет и у отвореном менију одаберите опцију Extract (9).
Проверите још једном да ли је наведена локација исправна и ако јесте кликните на дугме Extract Files (10). Неопходне датотеке за инсталацију сајта биће распаковане на задатој локацији.
По завршетку распакивања датотеке неће бити одмах видљиве па кликните на дугме Reload да би биле учитане.
Циљана локација са распакованим датотекама треба да изгледа овако:
Овај корак се завршава овде.
Корак 4. Подешавање инсталације
Пошто су све припреме извршене за инсталацију је потребно још посетити адресу која је закупљана за Joomla сајт. И ако сте претходне кораке добро извршили, ово је слика коју треба да видите и ово је почетак инсталације. Урадите следеће:
Main configuration:
- Одаберите језик (11)
- Упишите име сајта (12)
- Упишите опис сајта (13)
- Унесите е-мејл адресу будућег администратора (14)
- Унесите корисничко име будућег администратора (15)
- Унесите лозинку за администратора (16)
На истој страници наставите даље:
- Потврдите лозинку за администратора (17)
- Одаберите да ли ће са стартом сајт одмах бити видљив за јавност (18)
За наставак инсталације кликните на дугме Next.
Database Configuration
Подаци о бази података које сте раније записали са стране сада ће вам бити потребни.
- Database Type – Одаберите тип базе података. MySQLi стоји као подразумевано и то је уједно и препоручена опција па можете оставити тако како јесте (19)
- Host Name – Унесите localhost (20)
- Username – име корисника базе података (21)
- Password – лозинка корисника базе података (22)
- Database Name – име базе података (23)
- Table Prefix – оставите подразумевану опцију (24)
- Old Database Process – можете оставити подразумевану опцију (25)
Након уношење потребних поставки да би се инсталација наставила, потребно је кликнути на дугме Next.
Finalisation & Overview
- Install Sample Data – ова опција омогућава инсталацију пробних података и тестова који ће омогућити боље упознавање са Joomla CMS-ом. Ако одаберете опцију None, нећете погрешити и добићете чист простор за нови сајт (26).
- Email Configuration омогућава слање поставки које сте предузели на адресу е-поште коју сте одредили за администраторску. Ако желите да поставке добијете у е-мејлу,означите опцију Yes. (27)
За наставак процеса инсталације кликните на дугме Install (28).
Корак 5. Joomla је инсталирана! Уклањање инсталационог фолдера
Ако сте дошли до ове странице, то значи да је и Joomla успешно инсталирана. Потребно је уклонити инсталациони фолдер кликом на дугме Remove installation folder (29). Још једном проверите е-адресу и име администратора (30). Уколико желите да инсталирате додатне језике, можете то урадити кликом на дугме Extra steps: Install languages (31).
Корак 6. Тест
Посетите адресу на којој сте инсталирали свој Joomla сајт. Уколико препознајете податке наслова и описа сајта које сте унели раније то значи да је сајт успешно инсталиран. Подразумевани изглед Joomla сајта не изгледа сензационално. Да би сајт добио свој препознатљиви изглед и додатне могућности потребно је уложити још мало времена. То је и други део нашег упутства.
Joomla – приступ администрацији
Инсталација је сада извршена. Сајт је тестиран и ради. Административном делу приступа се тако што се на адресу сајта дода локација администратор, и то изгледа овако:
http://joomla-sajt.rs/administrator
Ова адреса отвара најпре форму за пријаву администратора, а податке сте одредили сами још током инсталације. Треба унети име администратора и лозинку.
Административни део изгледа овако:
Joomla Templates – измена изгледа сајта
Templates су визуелни шаблони и контролишу изглед самог сајта. Да бисте управљали овим шаблонима, идите на главни Toolbar – Extensions – Template Manager.
Подразумевани шаблон за сајт је protostar. Уколико желите да га промените означите други чекирањем квадратића испред наслова теме и кликните на звездицу у колони Default.
Подразумевани шаблон за административни део сајта је isis. Измену овог шаблона вршите на исти начин као и код шаблона за изглед јавног дела сајта.
Joomla Templates – додавање нових шаблона
За додавање нових шаблона постоји неколико начина. Подразумевано ће бити понућено три:
- Инсталација подизањем датотеке у којој се налази шаблон са вашег рачунара
- Инсталација из директоријума који се налази на вашем серверу
- Инсталација са URL-а где је смештена датотека са шаблоном
Можда најпростији начин за почетак је преузимање одабраног шаблона на рачунар, а затим и његово подизање на сервер и инсталација. Ево како се то ради:
Пронађите шаблон који желите да инсталирате. Можете видети овде: Free Joomla templates. Преузмите пакет кликом на дугме Free Download и сачувајте на свом рачунару.
Отворите администраторски део Joomla сајта и преко главног Toolbar-a идите на Extensions – Extensions Manager.
У табу Upload Package File кликните на дугме Browse…
Пронађите преузети шаблон који сте сачували на свом рачунару и кликните на дугме Open.
Кликните и на дугме Upload & Install.
Порука као на слици испод обавештава да је инсталација успешно обављена.
Да бисте укључитли нови шаблон, користите поступак наведен напред у тексту (Joomla templates – измена изгледа сајта). Након тога можете испробати нови изглед. Ако сте одабрали шаблон под именом Foodworld и ваш сајт може изгледати као на слици испод:
Оно на шта највише треба обратити пажњу је сам дизајн и функција одређеног шаблона и да ли се уклапа са плановима везаним за сврху сајта. Неке могућности зависе од самог шаблона и ту нарочито треба обратити пажњу.
Уређивање шаблона
Сваки шаблон има опције уређивања изгледа, додавања логоа, боје, наслова и поднаслова на главној страници. Ове могућности налазе се у Extensions – Template Manager. Укључити тему за сајт користећи напред наведени начин, одабрати тему чекирањем квадратића испред и кликом на дугме Edit.
Отвориће се опције за уређивање стила шаблона. У табу Advanced може се изменити све напред наведено и одредити Google font по жељи. Најбољи резултати постижу се испробавањем различитих варијанти поставки. За чување измена треба кликнути на дугме Save или Save & Close.
Joomla Components
Значајно место чине подешавања која улазе у састав алата под називом Components. Овде се подразумевано налазе три (поред осталих) корисне алатке и то:
- Contacts – омогућава креирање контакт форми
- Joomla updates – ажурирање Joomla издања (оне-цлицк)
- Tags – уређивање ознака којима се обележавају садржаји.
Линк до ових алата налази се главном Toolbar-у у делу Components.
Додавање модула у Sidebar
За све ставке и алате који се приказују у Sidebar-у на сајту Joomla користи назив Moduls, односно, модули. Модул менаџер може се пронаћи преко линка из главног Toolbar-a, и то у Extensions – Modul manager.
Позиција модула може се лако изменити, а позиција подразумеваних модула може се видети у колони Position. Да би се лако добио увид у све остале позиције Joomla има подразумени трик који ће вам лако помоћи. Укључите најпре преглед позиција модула у Extensions – Template Manager, дугме Options. Укључите Preview Module Positions.
Одмах затим отворите свој сајт и на адресу додајте /?tp=1. То треба да изгледа овако: mojsajt.rs/?tp=1
Почетна страница ће сада приказати све позиције на којима могу бити распоређени модули:
Сада када знате називе позиција можете и лако укључити модуле баш тамо где сте планирали.
Joomla extensions directory – JED
Лако се може уградити одређена могућност у Joomla сајт. Ове могућности зову се екстензије или додаци, а место где можете пронаћи на хиљаде поузданих додатака је: http://extensions.joomla.org
Овај директоријум са додацима покренут је 2006. године и тренутно садржи преко 9000 додатака свих врста и намена. Претраживање може лако извршити куцањем назива или листањем категорија.
Једном када пронађете одговарајући модул, преузмите га кликом на дугме Get -назив-додатка- и сачувајте преузети пакет на рачунару.
У административном делу вашег Joomla сајта идите на Extensions – Extensions Manager у главном Toolbar-у. У табу Upload Package File кликните на дугме Browse.
У прозору који ће се отворити пронађите пакет са додатком који је раније преузет. Одаберите га и кликните на дугме Open:
Одмах затим кликните и на дугме Upload & Install.
Обавештење о успешно обављеној инсталација изгледа овако:
На овај начин можете извршити инсталацију било ког додатка за Joomla сајт.
Писање првог чланка на Joomla сајту
На почетној страници административног дела сајта одаберите опцију Add New Article.
Отвориће се уређивач текста богат опцијама и могућностима. Унесите наслов и садржај.
Слике можете додавати са свог рачунара кликом на дугме Image које се налази испод уређивача текста.
Отвориће се прозор за подизање (или бирање већ подигнутог материјала који се налази на сајту) материјала. Кликните на дугме Browse(у делу Upload филе) и одаберите слику са свог рачунара. Кликните на дугме Start Upload да би она била подигнута на сајт.
Једном када слика буде подигнута биће доступна за одабир пре убацивања у чланак. Одаберите слику и кликните на дугме Insert да користите слику.
Искористите доступне алате да слику поравнате са текстом:
Кликните на дугме Save изнад уређивача текста да чланак сачувате и објавите. Кликните на дугме Save As Copy да га сачувате без објаве. Искористите опције које се налазе десно од уређивача текста да видите статус чланка (или промените статус, повучете објаву), одаберите категорију, укључите приказивање чланка на почетној страници (Featured), одредите приступ, језик, додате ознаке или белешку.
Објавите чланак и погледајте како изгледа на страници сајта:
Да ли је Joomla најбоље решење за веб-сајт?
Није, али и јесте. Ако претпоставимо да не постоји унапред припремљена подлога само за наше замисли и да све морамо сами да припремимо, лако можемо доћи до тога да је свако решење добро уколико у њега довољно уложимо. Joomla је бесплатно решење, али тражи времена уколико тек почињете да радите на интернету или први пут користите ову платформу. Верзија 3 доноси добре замисли и тежи једноставности, што може да значи да се овај пројекат полако, поред професионалаца, окреће и почетницима.
Уколико сте у фази бирања између платформи обавезно прочитајте и наше раније текстове, упоредите и пронађите оно што вама највише одговара:
- Како да купим хостинг и домен, инсталирам Вордпрес и почнем да пишем?
- Како направити једноставан Drupal веб сајт за један сат користећи АдриаХост?
- Како да инсталирате Вордпрес Multisite на АдриаХост серверу
0 Comments